Strona główna » Konsolidacja » Konto bankowe dla firm – jak wybrać odpowiednie?
Konsolidacja Kredyt

Konto bankowe dla firm – jak wybrać odpowiednie?

Konto bankowe dla firm
0
(0)

Dlaczego musisz posiadać konto firmowe?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie musi mieć kompleksowej wiedzy o rachunkowości i finansach. W związku z tym w osi zainteresowania przedsiębiorcy jest przede wszystkim stan środków pieniężnych, które są w dyspozycji, nie zaś czyste kategorie księgowe, których charakter jest memoriałowy

Czego obawiają się przedsiębiorcy podczas prowadzenia działalności i wyboru konta firmowego?

Wśród przedsiębiorców panuje również obawa przed wprowadzaniem ksiąg rachunkowych lub ewidencji, która spełniałaby takie cechy. Opinie przedsiębiorców i biur rachunkowych pokrywają się w tym aspekcie, gdyż księgi rachunkowe wprowadzane są najczęściej tylko w tych podmiotach, które spełniają warunki założone ustawowo. Główne obawy wskazywane przez przedsiębiorców to konieczność transparentności finansowej oraz wyższe koszty związane z obsługą księgową

Po co twoja firma musi posiadać konto firmowe?

Jedynym źródłem uzyskania informacji o płynności dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest rachunek bankowy. Księgowane na nim wpływy odpowiadają rozliczanym należnościom, natomiast wydatki – regulowanym zobowiązaniom. W systemie pełnej księgowości to właśnie wyciąg bankowy odgrywa rolę podstawowego dokumentu księgowego, na podstawie którego dokonuje się rozliczeń rozrachunków.

Co dalej?

i weź udział w promocji, w której do wygrania: 
– 400 zł voucher do Biedronki
– 600 zł voucher do Allegro.pl
– do 1200 zł zwrotu z zakupów w 300 sklepach
(otwórz konto a na adres e-mail dostaniesz link do promocji)

Czy warto rozdzielić prywatne konto od konta jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje swoje prywatne rachunki bankowe do rozliczeń firmowych. W polskim prawie nie ma przepisów regulujących tę kwestię, zatem wybór zależy wyłącznie od decyzji przedsiębiorcy, który nie zawsze zakłada specjalne konto firmowe, przeznaczone jedynie na transakcje związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W analizowanym przykładzie empirycznym do rozliczeń firmowych wykorzystywany jest rachunek osobisty. Oznacza to, że odczytanie salda na koniec każdego miesiąca nie dostarczy właściwej informacji finansowej o płynności.

Gdzie konto firmowe w tym roku?

Prowadzenie własnej firmy daje szansę na większe zarobki, niezależność oraz samorealizację. Aby jednak przedsiębiorstwo osiągnęło sukces, decyzja o jego utworzeniu musi być poprzedzona analizą rynku i zapoznaniem się z właściwymi przepisami prawa. Przede wszystkim jednak trzeba mieć pomysł.

Konto firmowe dla jednoosobowej działalności i spółki

W banku należy założyć konto firmowe. Za jego pośrednictwem dokonuje się bowiem wszelkich przelewów związanych z działalnością firmy: spłaca się zobowiązania, otrzymuje należności, dokonuje przelewów do urzędu skarbowego czy ZUS-u. Jeżeli zakładane przedsiębiorstwo jest spółką, bank do założenia konta firmowego wymagać będzie wzorów podpisów osób uprawnionych do korzystania z konta. Najlepiej więc, by przy jego zakładaniu obecni byli wszyscy wspólnicy.

Podsumowanie

Przeprowadzona analiza wpływów i wydatków potwierdza wysoki poziom szumu informacyjnego odnośnie płynności finansowej w mikroprzedsiębiorstwie. Saldo rachunku bankowego nie odzwierciedla faktycznego stanu przepływów netto z działalności gospodarczej, a różnica pomiędzy stanem rzeczywistym a hipotetycznym jest wysoka. Utrzymując rachunek bankowy wykorzystywany tylko do rozliczeń działalności gospodarczej, stan środków pieniężnych w analizowanym przykładzie powinien być kilka razy większy.

Jak wybrać odpowiednie konto bankowe?

Podsumowując: wymiar płynności dla osoby łączącej konto prywatne z firmowym, nie jest do końca przejrzysty ze względu na wydatki osobiste. Właśnie dlatego warto posiadać osobne konto firmowe, które daje wyraźną przewagę w łatwiejszym prowadzeniu działalności gospodarczej.

i weź udział w promocji, w której do wygrania: 
– 400 zł voucher do Biedronki
– 600 zł voucher do Allegro.pl
– do 1200 zł zwrotu z zakupów w 300 sklepach
(otwórz konto a na adres e-mail dostaniesz link do promocji)

podaj adres e-mail:

  Czy podobał Ci się post?

  Oceń post!

  Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

  Bądź pierwszy i oceń post.

  Ponieważ uznałeś post za przydatny...

  Odwiedź nas w mediach społecznościowych

  Zicat.pl

  Zicat.pl: Pożyczki prywatne, kredyty oddłużeniowe, ubezpieczenia OC samochodów i porównywarka OC/AC. Skorzystaj z nowoczesnej porównywarki ubezpieczeń samochodowych, kredytów i pożyczek prywatnych. Nowości, rankingi i opisy firm.

  2 komentarze

  Naciśnij, aby dodać komentarz