Strona główna » Kupiłem samochód. Co dalej? Jakie są formalności
Ubezpieczenia OC Zicat

Kupiłem samochód. Co dalej? Jakie są formalności

Pożyczki bez BIK

Kupiłem samochód. Gdzie załatwić formalności związane z kupnem?

Posiadanie własnego samochodu to w czasach obecnych konieczność. Dlatego dla wielu z nas zakup pierwszego auta to ważne wydarzenie, a zarazem wyzwanie, jeśli chodzi  o niezbędne formalności. Podpowiadamy, gdzie i kiedy zarejestrować pojazd.

Wydawać by się mogło, że w gąszczu licznych instytucji i formalności, jakie należy spełnić po zakupie swojego wymarzonego samochodu, początkujący kierowca może poczuć się lekko zagubiony. Okazuje się jednak, że rejestracja samochodu, to bardzo prosta sprawa, a wszystko możemy załatwić w Wydziale Komunikacyjnym, który najczęściej znajduje się przy Starostwie Powiatowym.

Rejestracja pojazdu – od czego zacząć?

Po zakupie samochodu masz 30 dni na jego zarejestrowanie we właściwym dla miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacyjnym. Najpierw jednak upewnij się, czy auto posiada ważne ubezpieczenie OC, a także ważny przegląd techniczny. Bez tych dwóch dokumentów rejestracja będzie niemożliwa. Następnie na stronie internetowej wydziału lub w jego siedzibie należy pobrać wniosek o rejestrację.

Te dokumenty musisz mieć ze sobą

Poza wypełnionym wnioskiem musisz mieć przy sobie kilka niezbędnych dokumentów:
– dowód osobisty,
– dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. Co ważne, jeżeli termin badania diagnostycznego nie został wpisany, konieczne będzie przedstawienie oryginału zaświadczenia potwierdzającego jego ważność,
– dowód własności pojazdu (faktura, umowa, darowizna itp.),
– tablice rejestracyjne,
– aktualne ubezpieczenie OC,
– karta pojazdu (jeżeli otrzymaliśmy ją przy zakupie),
– potwierdzenie uiszczenia niezbędnej opłaty.

Podczas rejestracji otrzymasz miękki dowód rejestracyjny. Będzie ważny przez 30 dni, do czasu odbioru właściwego dokumentu.

Warto pamiętać również o wizycie w Urzędzie Skarbowym w celu zgłoszenia nabycia pojazdu. Tu również, poza wypełnionym wnioskiem, koniecznym będzie uregulowanie należnego podatku.

Wydział rejestracyjny – wysokość opłat

Jak już wspomnieliśmy, przy rejestracji jednym z niezbędnych dokumentów jest dowód uiszczenia opłaty. Jak się okazuje, w zależności od rodzaju rejestracji, jej wysokość może wahać się od 60zł do blisko 260zł. Jeżeli pierwszy raz rejestrujesz samochód sprowadzony z zagranicy, wówczas opłata wyniesie Cię 253,50zł. W przypadku auta kupionego w Polsce na starych tablicach (w czarnym kolorze) zapłacisz 178,50zł, z kolei na nowych (w kolorze białym) tylko 80zł. Jeśli rejestracja dotyczy tymczasowych tablic, koszt będzie jeszcze niższy i wyniesie 61zł.

Czemu OC jest takie drogie?

Dążąc do możliwie najpełniejszej ochrony ubezpieczeniowej właścicieli pojazdów mechanicznych, jak koparki, spychacze, które oprócz poruszania się po drogach publicznych wykonują inną pracę, należy nabyć obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdów mechanicznych, OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i posiadania mienia, oraz OC rolnika, jeśli posiadacz pojazdu prowadzi działalność rolniczą.

Sprawdź jak obniżyć cenę OC:

Oceń wpis post

Zicat.pl

Zicat.pl: Pożyczki prywatne, kredyty oddłużeniowe, ubezpieczenia OC samochodów i porównywarka OC/AC. Skorzystaj z nowoczesnej porównywarki ubezpieczeń samochodowych, kredytów i pożyczek prywatnych. Nowości, rankingi i opisy firm.

Dodaj komentarz

Naciśnij, aby dodać komentarz