Strona główna » Ubezpieczenia OC » Wydziały komunikacji – gdzie załatwić formalności?
Ubezpieczenia OC Ubezpieczenie samochodu Zicat

Wydziały komunikacji – gdzie załatwić formalności?

Spłata chwilówek
0
(0)

Od czego zależą zniżki OC? 

Bezwypadkowa jazda pojazdem, to jeden z czynników, które sprawiają, że nasza składka OC będzie niższa. Jakie elementy wpływają jeszcze na wysokość płaconej co roku polisy OC? Sprawdźmy.

Wysokość należnej składki OC zazwyczaj jest wyliczana przez towarzystwa ubezpieczeniowe na podstawie tzw. systemu bonus/malus. To system, w którym zniżki naliczane są w formie procentowego lub kwotowego rabatu na podstawie dotychczasowej jazdy.

System bonus/malus

Zwyczajowo za każdy rok bezszkodowej jazdy składka OC jest obniżona o 10%, co oznacza, że w ciągu sześciu lat bezkolizyjnego użytkowania pojazdu kierowca może nabyć maksymalną wysokość rabatu 60%. Jednak przeglądając oferty ubezpieczycieli możemy zauważyć, że okres, w którym klient może osiągnąć maksymalne zniżki, znacznie się od siebie różni i może wynosić średnio od trzech do nawet dziesięciu lat. W przypadku wystąpienia szkody z winy ubezpieczonego kierowcy naliczone zostaną tzw. zwyżki, a co za tym idzie, utracimy część wypracowanych zniżek. Jednak coraz częściej firmy odchodzą od systemu procentowego na rzecz indywidualnego podejścia do klienta i wyliczania składek na postawie indywidualnych algorytmów.

Zniżka OC – od czego zależy?

Kwota, o jaką zmniejszona zostanie składka OC, uzależniona jest od kilku czynników.

– Wiek i miejsce zamieszkania. Nie bez znaczenia jest tu wiek właściciela pojazdu. Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko wystąpienia kolizji, a co za tym idzie, firmy naliczają wyższą składkę.

– Historia ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę okres, przez jaki kierowca ubezpieczał pojazd. Im dłuższy, bezkolizyjny staż, tym większa zniżka. Najczęściej brany jest również pod uwagę staż ubezpieczenia, jeśli kierowca do tej pory był tylko współwłaścicielem ubezpieczanych pojazdów.

– Wcześniejsze ubezpieczenie innych pojazdów (motocykl, quad, ciągnik). Większość firm ubezpieczeniowych wyliczając wysokość polisy OC dla samochodu, uwzględnia również zniżki wypracowane podczas ubezpieczaniu motocykla, ciągnika czy quada.

– Czas posiadania prawa jazdy. Poza młodym wiekiem na wysokość składki OC wpływa również czas posiadania prawa jazdy. Im krótszy okres, tym wyższa składka.

– Model pojazdu, jego wiek i pojemność silnika. W tym przypadku im wyższa moc silnika tym wyższe składki przyjdzie zapłacić kierowcy. Wysokość polisy będzie rosła również wraz z wiekiem pojazdu.

Czy mogę kupić ubezpieczenie OC na miesiąc czasu?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC to obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Możemy opłacać je w postaci składki rocznej, półrocznej, a nawet kwartalnej, w zależności od opcji, jakie daje nam towarzystwo ubezpieczeniowe. Na rynku istnieje również ubezpieczenie OC na 30 dni. Czy jednak dostępne jest dla każdego kierowcy?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC, to dla wielu kierowców spore wyzwanie finansowe. Roczna składka może opiewać na kwotę nawet do 700/800 zł. Jeśli do tego doliczymy polisę AC, koszt naszego ubezpieczenia może wynieść nawet dwa razy tyle. Dlatego tak często właściciele pojazdów decydują się na ubezpieczenie kwartalne lub półroczne. Jak się okazuje, na rynku ubezpieczeniowym istnieje również możliwość opłacenia składki OC na 30 dni. Jednak ten rodzaj polisy jest dostępny tylko dla wąskiego grona klientów.

Ubezpieczenie OC na 30 dni – dla kogo?

Ten rodzaj polisy przeznaczony jest dla wąskiej grupy właścicieli pojazdów, a warunki jej wydania są ściśle określone przez polskie przepisy. Kto zatem może skorzystać z tego rodzaju polisy i jaki jest jej koszt?

Zgodnie z art. 27 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych krótkoterminową ochroną ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej mogą zostać objęte pojazdy:

– sprzedawane w komisach. Często ubezpieczenie 30-dniowe określane jest mianem ubezpieczenia komisowego, ponieważ zostało opracowane z myślą o komisach samochodowych i firmach zajmujących się sprzedażą pojazdów,

– historyczne i zabytkowe. Za takie uznawane są ponad czterdziestoletnie pojazdy. W sytuacji, kiedy pojazd zostanie uznany przez rzeczoznawcę za unikatowy, do grona pojazdów historycznych i zabytkowych uznawane są już 25-letnie pojazdy.

– zarejestrowane czasowo. Ubezpieczenie krótkoterminowe przydatne jest w sytuacji załatwiania wszystkich formalności związanych z rejestracją pojazdu),

– wykorzystywane do jazd testowych,

– sprowadzone z zagranicy. W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy bez Zielonej Karty lub ważnego OC polisa tego rodzaju jest jedyną dostępną, z jakiej może skorzystać właściciel pojazdu.

– wolnobieżne. To wszelkie pojazdy mechaniczne (maszyny budowlane, pojazdy leśne) osiągające maksymalną prędkość 25 km/h. W tym przypadku ubezpieczenie OC zawierane jest na minimum 3 miesiące. Wyjątkiem są ciągniki używane w gospodarstwie rolnym. W tym przypadku konieczne jest ubezpieczenie OC roczne.

Warto pamiętać

Warto pamiętać, że polisa krótkoterminowa może być zakupiona na 30 dni, jednak w przypadku pojazdów wolnobieżnych okres ochrony ubezpieczeniowej wynosi minimum 3 miesiące. Polisa tego typu może być jednorazowo przedłużona na 14 dni. W przypadku tego rodzaju ubezpieczenia musimy pamiętać, że nie podlega automatycznemu przedłużeniu. Po upływie określonego czasu polisa wygasa i konieczne jest zawarcie nowej umowy ubezpieczeniowej.

Czy podobał Ci się post?

Oceń post!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszy i oceń post.

Ponieważ uznałeś post za przydatny...

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Zicat.pl

Zicat.pl: Pożyczki prywatne, kredyty oddłużeniowe, ubezpieczenia OC samochodów i porównywarka OC/AC. Skorzystaj z nowoczesnej porównywarki ubezpieczeń samochodowych, kredytów i pożyczek prywatnych. Nowości, rankingi i opisy firm.

Dodaj komentarz

Naciśnij, aby dodać komentarz