Strona główna » Zicat » Zmiany w OC 2023: Koszty, kary, mandaty
Ubezpieczenia OC Ubezpieczenie samochodu Zicat

Zmiany w OC 2023: Koszty, kary, mandaty

Pożyczki dla firm ranking
5
(55)

Czym jest ubezpieczenie graniczne?

Przeglądając fora internetowe na temat ubezpieczenia OC i AC trafiłeś na określenie „ubezpieczenie graniczne”? Zastanawiasz się, co kryje się pod tym pojęciem? Podpowiadamy.

Jednym z podstawowych dokumentów, jakie powinien posiadać właściciel pojazdu, jest polisa OC. Wykupione w Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej upoważnia nas najczęściej na podróżowanie pojazdem również na terenie krajów Unii Europejskiej wchodzących w skład Porozumienia Wielostronnego. Na polskiej polisie możemy również podróżować w takich krajach, jak: Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Serbia i Szwajcaria. Z kolei ich mieszkańcy na wykupionych w swoim państwie polisach mogą podróżować po Polsce. Co jednak w chwili, kiedy wybierasz się do innego kraju?

Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne

Jadąc do: Mołdawii, Rosji, Azerbejdżanu, Iranu, Turcji, Maroka, Ukrainy, Białorusi, Tunezji, Albanii, Macedonii Północnej, Izraela będziesz potrzebował Zielonej Karty. Ubezpieczenia międzynarodowego będą potrzebować również kierowcy wspomnianych państw podczas podróży do Polski. Jeśli jednak przed wyjazdem nie zdążysz wyrobić Zieloną Kartę, wybawieniem będzie dla Ciebie właśnie ubezpieczenie graniczne. Możesz je wykupić na 15 lub 30 dni. W przeciwieństwie do Zielonej Karty, jego zakup zawsze wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Ubezpieczenie graniczne – koszt

Koszt wykupu granicznej polisy OC w porównaniu do Zielonej Karty, (która często jest wliczona w polskie OC), uzależniony jest od kraju docelowego naszej podróży.

I wynosi:

– Albania – 49€ (na 15 dni), 65€ (na 30 dni),

– Białoruś – 17€ (na 15 dni), 2€ (na 30 dni),

– Kosowo – 30€ (na 15 dni), 41€ (na 30 dni),

– Maroko- 57€ (na 15 dni), 88€ (na 30 dni),

– Mołdawia – 4,5€ (na 15 dni), 7€ (na 30 dni),

– Macedonia Północna – 50€ (na 15 dni), 70€ (na 30 dni),

– Rosja- 43€ (na 15 dni), 65€ (na 30 dni),

– Turcja – 42€ (na 15 dni), 44€ (na 30 dni),

– Ukraina – 9,2€ (na 15 dni), 12€ (na 30 dni),

Ubezpieczenie graniczne – gdzie kupić?

Polisę możesz kupić jeszcze przed wyjazdem przez internet, telefonicznie lub osobiście w siedzibie jednej czterech firm ubezpieczeniowych. Należą do nich: Wiener, TUZ, Allianz i PZU. Ubezpieczenie graniczne możesz również zakupić na przejściu granicznym w jednym z całodobowych punktów.

Czym jest Zielona karta?

Wybierasz się na zagraniczne wakacje, a twoje ubezpieczenie OC nie obowiązuje w kraju, w którym zaplanowałeś urlop? Koniecznie zaopatrz się w Zieloną kartę. Nie wiesz, czym jest i gdzie ją kupić? Wyjaśniamy.

Każdy posiadacz pojazdu w Polsce obowiązany jest posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Wykupiona polska polisa OC najczęściej obowiązuje również na terenie 34 krajów, które przystąpiły razem z Polską do Porozumienia Wielostronnego. Podpisane porozumienie pozwala pojazdom zarejestrowanym w państwach członkowskich na poruszanie się na ich terenie bez tzw. Zielonej Karty.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta, o której mowa, to nic innego, jak obowiązkowe, międzynarodowe ubezpieczenie OC. Polisa stanowi dla kierowcy zabezpieczenie podczas zagranicznej podróży, w sytuacji losowego zdarzenia drogowego. W wielu firmach ubezpieczeniowych Zielona Karta wydawana jest bezpłatnie. W niektórych z kolei konieczna będzie dopłata do polskiego OC. Stąd, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze polisy, sprawdź koniecznie jej zakres terytorialny.

W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

Spośród 46 państw zrzeszonych w Porozumieniu Wielostronnym, tylko w 12 z nich zmuszeni jesteśmy poza polskim OC posiadać również certyfikat w postaci Zielonej Karty. Należą do nich: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Zielona Karta – gdzie kupić?

Kwestię zorganizowania Zielonej Karty nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. O ile w niektórych firmach możesz liczyć na jej wydanie od ręki, o tyle w niektórych możesz czekać nawet do trzech tygodni. Więc jeśli planujesz z wyprzedzeniem wyjazd do jednego z wymienionych wyżej krajów, już zawczasu warto sprawdzić, czy w ramach polskiej polisy masz wykupione również ubezpieczenie międzynarodowe. Jeśli nie, wystarczy, że zgłosisz się do swojego ubezpieczyciela. Dokument wydawany jest w trzech językach: francuskim, angielskim i polskim.

Czym jest ubezpieczenie graniczne?

A co zrobić w sytuacji, kiedy wypadł Ci niezaplanowany wyjazd, a na Zieloną Kartę musisz czekać? Nie martw się. W takim przypadku jeszcze na granicy będziesz mógł zakupić ubezpieczenie tzw. graniczne na 14 lub 30 dni. Jednak o ile Zielona Karta jest bezpłatna, wliczona w cenę OC, o tyle ubezpieczenie graniczne jest płatne. Dlatego, aby uchronić się przed niepotrzebnymi kosztami, planując wyjazd zagraniczny, już zawczasu zajmij się tematem ubezpieczenia międzynarodowego, by podczas wyjazdu cieszyć się urokami wypoczynku bez zbędnego stresu i dodatkowych wydatków.

Jakie zmiany w ubezpieczeniu OC i AC w 2022 roku?

Początek roku i pierwszy kwartał to zawsze czas zmian, a także nieuniknionych podwyżek. Podobnie sytuacja wyglądała w tym roku w obszarze finansów i ubezpieczeń. Jakie zatem zmiany przyniósł początek roku w zakresie ubezpieczenia OC i AC?

Jak co roku, również rok 2022 przyniósł nam podwyżki i zmiany w polskim prawie. W tym roku nie tylko wzrosła cena ubezpieczenia AC i OC, ale także od 1 stycznia 2022 roku zmieniło się prawo drogowe.

Surowsze kary dla kierowców

Decyzją parlamentu już od 1 stycznia 2022 roku kierowcy nieprzestrzegający zapisów prawa drogowego muszą liczyć się z dużo sroższymi karami. Na czym polegają zmiany?

Punkty karne usuwane po dwóch latach. Zgodnie z nowymi zapisami, punkty karne zgromadzone przez kierowcę zostaną usunięte dopiero po dwóch latach od opłacenia przez niego kary.

Droższe mandaty. Kierowcy nieprzestrzegający zasad ruchu drogowego muszą liczyć się z dużo wyższymi mandatami karnymi. Ich wysokość może wynosić nawet do 30 tys. zł w zależności od przewinienia, a także nawet do 3 tysięcy złotych na miejscu zdarzenia.

Punkty karne a wysokość OC

Idąc w ślad za Irlandią, jak również USA polski rząd umożliwia od tego roku firmom ubezpieczeniowym przed wyliczeniem wysokości polisy ubezpieczeniowej dla konkretnego kierowcy, sprawdzenie jego historii w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dopiero na podstawie ilości punktów i rodzaju przewinień na drodze, ustalana będzie wysokość polisy OC.

Wyższa kara za brak OC

Wraz z początkiem roku 2022 Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) podjął decyzję o wyższych karach za brak ważnego ubezpieczenia OC. Wzrost kar ma ścisły związek ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę do 3010 zł.

W związku z tym kary za brak OC powyżej 14 dni wynoszą w tym roku:

– trzykrotność płacy minimalnej – w przypadku samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych (nawet do 9030 zł),

dwukrotność minimalnej płacy – w przypadku samochodów osobowych (max 6020 zł),

– 1/3 wartości minimalnego wynagrodzenia – dla motocykli i innych pojazdów (max 1003 zł).

Czy podobał Ci się post?

Oceń post!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 55

Bądź pierwszy i oceń post.

Ponieważ uznałeś post za przydatny...

Odwiedź nas w mediach społecznościowych

Zicat.pl

Zicat.pl: Pożyczki prywatne, kredyty oddłużeniowe, ubezpieczenia OC samochodów i porównywarka OC/AC. Skorzystaj z nowoczesnej porównywarki ubezpieczeń samochodowych, kredytów i pożyczek prywatnych. Nowości, rankingi i opisy firm.

Dodaj komentarz

Naciśnij, aby dodać komentarz